Historie školy
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je nejstarším učilištěm technické chemie na světě.
Na pražské polytechnice byla již roku 1807 vyučována technická chemie jako jeden ze dvou směrů studia. Při reorganizaci polytechniky byl v roce 1864 zřízen odbor technické lučby jako jeden ze samostatných oborů.
Od školního roku 1869/70, při rozdělení polytechniky na samostatnou českou a německou školu
se stal pokračovatelem tradice chemický odbor české polytechniky.
Při přestavbě polytechniky v roce 1920 došlo k její přeměně na sedm vysokých škol s charakterem fakult, sdružených pod společným názvem České vysoké učení technické v Praze.
Z chemického odboru vznikla Vysoká škola chemicko-technologického inženýrství (VŠCHTI),
z ní se roku 1952 vytvořila samostatná Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
VŠCHT má dnes čtyři fakulty:
chemické technologie,
chemicko-inženýrskou,
technologie ochrany prostředí,
potravinářské a biochemické technologie.
V období od roku 1920 do roku 1952 absolvovalo studium technické chemie v rámci ČVUT 2 500 inženýrů chemie. Z poslucháren samostatné VŠCHT vyšlo od roku 1952 přes 15 000 absolventů, mezi nimi stovky cizinců z desítek zemí světa.
Historie Ústavu polymerů
Na VŠCHTI byl již v roce 1949 zřízen ústav plastických hmot, vedený Prof. Ottou Wichterlem, který se nejvíce proslavil objevem technologie výroby a aplikací kontaktních očních čoček.
V roce 1953 bylo na VŠCHT zřízeno oddělení a později katedra technologie zpracování kaučuku a plastických hmot pod vedením Prof. Ivana Franty, jednoho z nejúspěšnějších odborníků v oblasti zpracování plastů a kaučuků.
Sloučením této katedry s katedrou makromolekulární chemie (původně ústavem plastických hmot) v roce 1971 vznikla katedra polymerů, dnešní ústav polymerů.
V padesátých letech se pracovníci ústavu mimo jiné zabývali vývojem hmot na výrobu československých gramofonových desek, umělých skluznic lyží, kontaktních očních čoček. Šedesátá léta prošla především ve znamení zavedení výroby československého silikonového kaučuku, sedmdesátá konstrukčního polyamidu a tuzemského suspenzního polyvinylchloridu, osmdesátá rozvojem medicinálních aplikací polymerů. V této oblasti dnes ústav disponuje speciální laboratoří lékařských aplikací polymerů.
Do současnosti ústav absolvovalo na 1 600 studentů, vědeckou přípravou prošlo více než 140 Ph.D. studentů (dříve kandidátů chemických a technických věd).