Naše studenty podporujeme nejen ve škole ale i v mimoškolních aktivitách. Vnímáme jedinečnost každého z nich a ke studentům přistupujeme individálně, podle jejich aktuálních potřeb a snažíme se sladit jejich životní situace s našimi studijními plány. Naše studenty proto podporujeme při výjezdech na zahraniční stáže (uznávání předmětů, double-degree, co-tutelle, mimořádně i talentová stipendia z NF PP), v jejich sportovních aktivitách, zapojení do hudebních sborů apod.Věříme, že zde získávají jiné unikární rysy jejich osobností (buddy programy-nápomocnost, týmomvý duch; sport-vůle, vytrvalost; kultura a charita-kultivace osobnosti, třetí role univerizity), které jsou nezbytně nutné k plnému využití jejich odoborného potenciálu, získaného studiem i nás.
Jsme přesvědčeni, že výsledkem tohoto vztahu založeného na vzájemné důvěře je komplexní osobnost, která se na trhu práce uplatní lépe než úzce zaměřený specialista.
Příběhy našich absolventů
Ing. Zdeněk Hošťálek, Ph.D.
Studijní program: Makromolekulární chemie
Pracovní pozice absolventa a zaměstnavatel
Produktový engineer ve firmě ASCORIUM GmbH
Co mi studium na VŠCHT přineslo:
Studium na VŠCHT v Praze mi poskytlo široký rozhled v oblasti makromolekulární chemie a polymerů, analytické myšlení a schopnost řešit složité problémy. Během studia jsem získal také cenné zkušenosti ze zahraničí a zdokonalil jsem se v cizích jazycích. Tyto dovednosti mi umožnily stát se procesním a posléze i produktovým inženýrem ve firmě Ascorium. VŠCHT nabízí vynikající vzdělání s důrazem na získání praktických zkušenosti, které jsou klíčem k úspěchu nejen v chemickém průmyslu.
Ing. Ondřej Hylský, Jotun
Studijní program: Makromolekulární chemie
Pracovní pozice absolventa a zaměstnavatel:
JOTUN CZECH a.s, R&D Laboratory Manager
Co mi studium na VŠCHT přineslo:
Studium na Ústavu polymerů mi dalo ty správné základy pro budoucí kariéru. A to obecný přehled o vlastnostech materiálů, detailnější pochopení polymerní chemie, a hlavně mě naučilo kritickému myšlení. To jsou nesporné výhody absolventů materiálových oborů na VŠCHT, což mohu potvrdit i z pozice vedoucího vývojové laboratoře práškových barev. Schopnost kriticky a analyticky přemýšlet je v praxi to nejcennější, co si ze školy odneseme a v čem předčíme absolventy většiny jiných univerzit.
Ing. Michaela Baudyšová
Studijní program: Polymerní materiály
Pracovní pozice absolventa a zaměstnavatel
chemical engineer & national athlete & family business owner,
Absolvent tříletého bakalářského studia – bakalář (Bc.)
je vysokoškolský odborník, flexibilní, s univerzálním technickým a chemickým vzděláním, schopný zvládnout nové technologie, počítačově vzdělaný. Je připraven k následujícímu magisterskému studiu nejen ve všech studijních programech VŠCHT Praha, ale podle budoucího uplatnění i na dalších technických, přírodovědných a případně i ekonomických vysokých školách doma i v zahraničí. Jeho základní chemicko-technologické vzdělání je doplněno odbornými předměty z oblasti chemie a technologie polymerů a také znalostmi moderních metod řízení výroby, ekologie, zacházení s odpady, podnikové ekonomie a managementu, eventuálně práva
a sociální komunikace. Uplatnění proto najde nejen na pozicích nižšího inženýrského a technologického managementu prakticky ve všech oblastech průmyslu ale i v projekčních kancelářích, obchodních organizacích, kontrolních a zkušebních laboratořích i ve státní správě.
Magisterské studium navazuje na bakalářské studium a dává absolventům znalosti chemických, fyzikálně-chemických a chemicko-inženýrských principů základních technologických procesů, vlastností surovin a materiálů, makromolekulární chemie, výroby, zpracování a aplikací polymerů a metod sledování jejich struktury a vlastností. Vzdělání v oblasti polymerů může být doplněno specializovanými přednáškami a laboratorními cvičeními zaměřenými na získání poznatků
z oblasti přírodovědného průzkumu památek a technologie konzervace a obnovy památkových objektů a předmětů.
Absolvent navazujícího dvouletého magisterského studia – inženýr (Ing.)
je schopen podle svého zaměření řídit výrobu a zpracování plastů, kaučuků, vláken a nátěrových hmot, recyklaci polymerů, může se rovněž uplatnit při rozvoji průmyslových výrob, jako technolog konzervace památkových předmětů a objektů v muzeích, galeriích, archivech v restaurátorských kolektivech. Dále se může uplatnit i u stavebních a projekčních firem zabývajících se obnovou historických staveb a objektů nebo u firem dodávajících prostředky používané v této oblasti a při aplikaci polymerů ve všech oborech hospodářství a v řídicích funkcích v podnicích i ve výzkumných a vývojových pracovištích, jakož i v institucích státní správy a samosprávy.
Poptávka z nejrůznějších průmyslových odvětví a vědeckých pracovišť po absolventech ústavu polymerů převyšuje neustále nabídku VŠCHT v Praze. Ze statistiky vyplývá, že :
42 % absolventů pracuje v průmyslových oborech (28 % v chemickém průmyslu),
33 % ve výzkumných ústavech,
l8 % na vysokých školách a v ústavech AV ČR,
5 % ve zdravotnictví
a zbývající asi 2 % v různých oborech včetně státní správy.
Asi 4 % absolventů řídí útvary s více než l00 zaměstnanci
8 % s více než 50 zaměstnanci,
20 % vede pracovní a výzkumné kolektivy s 10 až 50 pracovníky
a asi 50 % vede pracovní skupiny do 10 osob.